11 listopada: Święto Niepodległości

Tegoroczne obchody 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozłożone są na dwa dni.

9 listopada społeczność szkół im. Jana Kochanowskiego przedstawiła mieszkańcom widowisko historyczne „Generał Józef Haller w Radomiu”, zorganizowane pod pomnikiem Jana Kochanowskiego. Potem młodzież przeszła w Marszu Wolności pod hasłem „Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały” pod pomnik Czynu Legionów w Rynku.

Natomiast program uroczystości 11 listopada rozpocznie się o godz. 11.40 zbiórką uczestników (Kompanie Honorowe, orkiestra wojskowa i poczty sztandarowe) przed gmachem Urzędu Miejskiego.

O godz. 12.30 odprawiona zostanie msza święta w katedrze, po której nastąpi przemarsz pod pomnik Czynu Legionów w Rynku. Tam na godz. 14.00 zaplanowano uroczystości główne oraz pokaz musztry kawaleryjskiej w wykonaniu Szwadronu Radomskiego. Obchody zakończy koncert w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, podczas którego wystąpi m.in. Orkiestra Garnizonowa Sił Powietrznych w Radomiu i Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Grandioso”.

Podczas koncertu Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak wręczy także medal herbowy Miasta Radomia „BENE MERENTI CIVITAS RADOMIENSIS” byłemu żołnierzowi Armii Krajowej Kazimierzowi Krawczykowi.

Wniosek o przyznanie medalu „Bene Merenti Civitas Radomiensis” Kazimierzowi Krawczykowi złożyła Komenda Główna „WIN” Wolność i Niezawisłość – Zrzeszenie Oficerów i Żołnierzy Oddziałów Partyzanckich RP. Jak napisano we wniosku, mjr Kazimierz Krawczyk był żołnierzem AK, oficerem-dowódcą walk w wielu akcjach bojowych przeciwko niemieckiemu okupantowi w latach 1941-1945. Od 1945 r. był jednym z dowódców Ruchu Oporu WIN pod przewodnictwem por. Jaskulskiego – „Zagończyka”, komendanta Okręgu Radomsko-Kieleckiego. Jest ostatnim żyjącym jego bliskim współpracownikiem. W latach 1945-46 był dowódcą konspiracji w Radomiu.

Urząd Bezpieczeństwa dwukrotnie dokonywał zamachów na jego życie, w obu przypadkach nieudanych. W latach 1946 – 1989 był prześladowany , zastraszany poprzez częste przesłuchania, nakłaniany do podpisania współpracy. Miało to istotny negatywny wpływ na życie jego oraz rodziny.

Po transformacji ustrojowej w 1989 r. był głównym inicjatorem zorganizowania Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Radomiu.

Obecnie Krzysztof Krawczyk jest inwalidą wojennym, aktywnie działającym na niwie społecznej. Przez wiele lat owocnie pracował w komisjach problemowych AK w Radomiu, sprawując opiekę nad grobami poległych kolegów w różnych miejscowościach, udzielał wsparcia finansowego budowie pomników poległych żołnierzy.

Za wieloletni wkład w walkę wyzwoleńczą oraz owocną pracę społeczną został uhonorowany wieloma odznaczeniami bojowymi i państwowymi zarówno przez Rząd Polski na Uchodźstwie, jak i Rząd RP.

Na spotkanie towarzyszące obchodom narodowego święta zaprasza także 11 listopada o godzinie 17.00 Łaźnia przy ulicy Żeromskiego oraz Bractwo Kurkowe św. Sebastiana. W programie jest otwarcie wystawy o Janie Ignacym Paderewskim , użyczonej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz wspólne śpiewanie, przy akompaniamencie fortepianu, pieśni patriotycznych.

Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak.

źródło: radom.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Imprezy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Protected by WP Anti Spam